Kontynuując, akceptujesz naszą Politykę prywatności , która chroni Twoje dane i wyjaśnia, w jaki sposób są wykorzystywane.
Rozumiem
Używamy plików cookie, aby analizować użytkowanie strony i aby Wasze doświadczenie z korzystania z tej strony było jak najlepsze. Dowiedz się więcej o naszej Polityce plików cookie .
OK

O nas

nasza społeczność tworzy kampanie dając ludziom władzę w najważniejszych dla świata sprawach

CO ROBIMY

CO ROBIMY
Choć Avaaz ma dopiero 5 lat, został już największą i najsilniejszą globalną siecią internetowych aktywistów.
   —  „The Guardian”
„Avaaz” oznacza „głos” w wielu europejskich, bliskowschodnich i azjatyckich językach. Istniejemy od 2007 roku. Po co? Nasza misja jest bardzo prosta i jednocześnie głęboko demokratyczna: mobilizujemy obywateli i obywatelki do tego, aby świat naszych marzeń nie różnił się tak bardzo od tego, który istnieje naprawdę.

Avaaz daje milionom ludzi o różnej pozycji społecznej możliwość wpływania na sprawy zarówno globalne, jak i lokalne – od problemów korupcji i ubóstwa przez różnego rodzaju konflikty zbrojne aż po zmianę klimatu. Dzięki przyjętemu przez nas modelowi aktywizmu „on-line”, tysiące pojedynczych działań, z pozoru nieznaczących, sumują się i stanowią o sile całej społeczności. Przeczytaj o naszych sukcesach na tej stronie.

Pracujemy na 6 kontynentach, w 17 językach, z tysiącami wolontariuszy. Na co dzień podpisujemy petycje, finansujemy nasze kampanie w mediach i akcje bezpośrednie. Piszemy mejle i naciskamy na rządy. Wzywamy do działania, także „offline” – organizując protesty oraz inne wydarzenia. Wszytko po to, by decydenci słuchali głosu obywateli i obywatelek oraz – by ich poczynania uwzględniały wartości i przekonania globalnej opinii publicznej.

członkiń i członków
43,433,371
członkiń i członków
działań
301,820,217
działań
kampanii
2792
kampanii

Filozofia Avaaz – jak to robimy?

Technologia, elastyczność i szybkość reakcji

Kiedyś międzynarodowe grupy obywateli i oddolne ruchy społeczne budowały swoje poparcie latami, aby cokolwiek zmienić. W każdym kraju, dla każdej sprawy osobno.

Dziś nowe technologie oraz rosnąca świadomość globalnej współzależności, znoszą te ograniczenia. Wiele tego typu grup organizuje się – budując zespoły, tworząc budżety i strukturę – wokół konkretnych tematów lub na danym obszarze. W Avaaz mamy jeden zespół, który pracuje z prawie każdego punktu na świecie nad każdą sprawą, która jest ważna dla globalnej opinii publicznej. Taka strategia zwiększa zasięg naszych działań, daje niesamowitą elastyczność i możliwość szybkiego reagowania.

Nasza społeczność internetowa jest jak megafon, dzięki któremu możemy mówić głośniej o konkretnych, ważnych dla nas sprawach; jest jak wóz na sygnale natychmiast reagujący na każdy wypadek; jesteśmy jak zaczyn, z którego wyrośnie taka forma działania, jakiej akurat potrzebujemy.

Priorytety i siła naszej społeczności

Co roku Avaaz wyznacza priorytety działania poprzez ankietę adresowaną do wszystkich członków i członkiń naszej społeczności. (Kliknij, aby zobaczyć wyniki ankiety w 2016 roku). Pomysły na nasze kampanie są co tydzień oceniane przez losową próbę 10 tysięcy członków. Podejmujemy tylko te inicjatywy, które pomyślnie przejdą test i zyskają silny odzew. Dlatego – jeśli już realizujemy nasze kampanie – uderzają od razu z wielką siłą setek tysięcy głosów w ciągu zaledwie kilku dni, a nawet godzin..

Liderstwo oparte na partnerstwie

Zespół Avaaz wysyła e-maile do społeczności w taki sam sposób, w jaki asystent/ka „briefuje” prezydenta lub premiera: mamy tylko chwilę na przekazanie informacji potrzebnej do podjęcia kluczowej decyzji o swoim zaangażowaniu. Od takich pojedynczych decyzji zależy cała kampania.

Nasz zespół ciężko pracuje nad tym, aby te z pozoru nieznaczące, ale zsumowane wysiłki całej społeczności mogły dokonać istotnej dla nas zmiany. Najpierw, pracując z partnerami i ekspertami, rozwijamy efektywne i demokratyczne strategie kampanii. Następnie budujemy jasny przekaz. A jeśli społeczność Avaaz zdecyduje się na daną kampanię – przygotowujemy petycje, wiadomości dla członków, realizujemy finansowane przez was kampanie reklamowe. Wszystko, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu.

Innymi słowy, to nie zespół Avaaz ustala priorytety, a następnie próbuje przekonać do nich swoich członków. Właściwie działamy odwrotnie: zespół słucha członków jedynie sugerując określone działania, które zmienią świat wokół nas. Nic dziwnego, że wiele najlepszych kampanii powstało z inicjatywy członków i członkiń społeczności Avaaz. Liderstwo oznacza dla nas służenie naszym członkom. Wymaga ono wizji lepszego świata oraz umiejętności niezbędnych do jej realizacji.

Punkty zwrotne – wyzwania i momenty kryzysowe

Każda walka o sprawę osiąga swój punkt zwrotny – wtedy trzeba szybko podjąć decyzję i zmobilizować ludzi do masowego protestu. W ten sposób dochodzi do realnej zmiany. Osiągnięcie tego punktu to nierzadko lata morderczej, niewidocznej pracy, wykonywanej przez ludzi bez reszty oddanych sprawie. Kiedy przychodzi wreszcie ten moment, opinia publiczna uważnie śledzi każdy ruch decydentów i jego możliwe konsekwencje. To właśnie wtedy społeczność Avaaz może wywrzeć decydujący wpływ.

Takie sytuacje przełomowe dla spraw czy krajów mają miejsce rzadko – raz-dwa razy w roku. Ale ponieważ my działamy w prawie wszystkich krajach i dla tak wielu spraw, te momenty występują nawet kilka razy w tygodniu.

Składki członkowskie – niezależność, przejrzystość, odpowiedzialność

Ponieważ jesteśmy w całości finansowani ze składek członkowskich, przejrzystość działań i odpowiedzialność przed całą społecznością jest dla nas czymś oczywistym. Nie jesteśmy oportunistami i po prostu nie przyjmujemy wsparcia finansowego od rządów ani korporacji. (Przeczytaj więcej o tym, dlaczego warto wesprzeć Avaaz tutaj i wesprzyj nasze działania klikając tutaj).

Nie dzielimy się na frakcje – łączą nas wartości

Ruchy, koalicje, organizacje często rozpadają się na mniejsze frakcje, które nierzadko ze sobą walczą. W Avaaz zdajemy sobie sprawę, że ludzie, którzy chcą zrobić coś dobrego, często kłócą się o niuanse. Zamiast dążyć do niemożliwego konsensusu, każdy z nas sam decyduje o tym, czy chce wziąć udział w danej kampanii.

Za każdą naszą kampanią stoją wspólne wartości – przeświadczenie, że wszyscy jesteśmy przede wszystkim ludźmi, odpowiedzialnymi przed sobą nawzajem, przed przyszłymi pokoleniami i przed naszą planetą. Sprawy, o które walczymy, są wyrazem tych przekonań. Z każdą kampanią zauważamy to samo: jeśli ktoś do nas dołączył podpisując jedną petycję, najczęściej podpisuje kolejną. I kolejną. To, że nasze marzenia współgrają napawa nas nadzieją. Tak samo, jak i to, że razem dążymy do tego, aby świat naszych marzeń nie różnił się tak bardzo od tego, który istnieje naprawdę.

Wiele kampanii Avaaz powstaje z inicjatywy członków naszej społeczności. To bardzo proste – kliknij, aby utworzyć własną petycję i zmieniaj świat na lepsze – w swoim otoczeniu, w kraju, na całym świecie.

Napisz własną petycję Napisz własną petycję
Napisz własną petycję
x

Pewna sprawa leży ci na sercu? Napisz własną petycję na stronie Petycji Obywatelskich Avaaz!

Napisz petycję